OnePlayer - Muzyka w sklepie, kawiarni, salonie kosmetycznym - jak legalnie odtwarzać muzykę w lokalu?
<< Powrót do listy

Przyzwyczailiśmy się, że zakupy, wizyta w spa, czy spotkanie z przyjaciółmi w kawiarni okraszone są dźwiękami muzyki, która kojarzy się z relaksem, dobrym humorem i podkreśla nasze wrażenia estetyczne. Odpowiednio dobrane dźwięki w dużym stopniu pozytywnie wpływają na konsumenckie decyzje, przekładają się na wyniki sprzedaży, dlatego warto wiedzieć, jak legalnie odtwarzać muzykę w lokalu i czy zawsze należy podpisywać umowę z ZAiKS ?

ZAiKS – co to jest?

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) zajmuje się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi. W zakresie zadań i kompetencji instytucji znajduje się działalność na rzecz szeroko pojętej twórczości, jej ochrona i doskonalenie prawa autorskiego. ZAiKS funkcjonuje w interesie twórców i pobiera opłaty za możliwość korzystania z utworów, które podlegają ochronie. Autorzy natomiast mają prawo odebrać należne im tantiemy w okresie do 5 lat od publikacji.

Czy publiczne odtwarzanie muzyki jest legalne?

Trzeba wiedzieć, że każdy utwór muzyczny, który zawiera w sobie fragment indywidualnej działalności twórczej, jest objęty ochroną przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dla przedsiębiorców, którzy chcą emitować muzykę w swoim lokalu oznacza to, że zobowiązani są podpisania z ZAiKS-em umowy licencyjnej, na mocy której uiszczają tzw. opłatę ZAiKS, najczęściej w kwocie od 50 zł do 100 zł miesięcznie. Podpisanie takiej umowy skutkuje prawem do publicznego odtwarzania. Warunkiem konieczności ponoszenia kosztów z tytułu udostępniania muzyki w firmowych pomieszczeniach jest jej bezpośredni wpływ na generowane zyski. Uregulowania dotyczą właścicieli wszystkich podmiotów gospodarczych, którzy umilają czas swoim klientom dźwiękami muzyki lub transmitowaniem telewizyjnych programów i w związku z tym czerpią większe korzyści.

Muzyka w lokalu bez ZAiKS – skutki prawne

Właściciele lokali gastronomicznych, sklepów, salonów spa, którzy omijają obowiązujące przepisy muszą się liczyć z konsekwencjami natury prawnej. Darmowa muzyka bez praw autorskich tak naprawdę nie istnieje. Za brak podpisanych umów licencyjnych i nieuiszczanie stosownych opłat przedsiębiorców może czekać odpowiedzialność karna w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat (do 3 lat kiedy rozpowszechnianie odbywa się w celu osiągnięcia korzyści majątkowej). Trzeba też pamiętać o obowiązku zapłaty odszkodowania.

Jak zadbać o oprawę muzyczną w sklepie, kawiarni zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Warto wiedzieć, że przedsiębiorca, który szanując prawa twórców określonych utworów i chce legalnie odtwarzać muzykę w sklepie ma do wyboru dwie możliwości. Pierwsza opcja to zawarcie umowy licencyjnej z ZAiKS-em i ponoszenie stosownych kosztów z nią związanych. Wybierając tą wersję prowadzący biznes godzi się ponosić narzucone przez państwo obowiązkowe stawki opłat, muzyka w kawiarni lub restauracji to spory wydatek w skali roku. Drugim sposobem są internetowe serwisy min. Oneplayer, które umożliwiają zakup licencji na odtwarzanie muzyki przez przedsiębiorców w lokalu każdego rodzaju. Tzw. wolne licencje Creative Commons dają szansę emitować muzykę z poszanowaniem wszystkich praw twórców w celach komercyjnych, z pominięciem narzuconych przez ZAiKS opłat. Niektóre platformy online gromadzą i udostępniają całe albumy i playlisty darmowo lub odpłatnie.

Legalna muzyka bez ZAiKS – dlaczego warto?

Mając świadomość, że muzyka jest chronionym przez prawo towarem dobrze ją udostępniać legalnie i taką szansę dają internetowe serwisy. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca unika nieprzyjemności związanych z postępowaniem sądowym. Koszty za licencje na e-muzykę nie są sztywno określone przepisami, dlatego udzielone pozwolenie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczną koncepcją. Wybierając ten wariant opłaty ponoszone przez przedsiębiorców są dużo niższe.

Muzyka bez ZAiKS online pozwala korzystać nie tylko z wybranych pakietów, w ofercie znajduje się również radio internetowe, czy pożądane w przestrzeni handlowej jingle i spoty. Konkurencyjna oferta firm świadczących usługi muzyki online jest przejrzysta i dysponuje jasno określonymi cenami. Dzięki specjalnym internetowym platformom tego rodzaju przedsiębiorcy mają szeroki dostęp do wciąż rosnącej bazy utworów. Rozległy wybór gatunków muzycznych, unikalne kolekcje albumów sprawiają, że coraz większa grupa przedsiębiorców w branży handlowej decyduje się korzystać z opcji muzyki do sklepu bez ZAiKS.

Muzyka bez opłat za publiczne odtwarzanie - co należy zrobić?

Właściciel lokalu, który decyduje się na muzykę do kawiarni bez ZAiKS nie musi pokonywać żmudnych formalności, zakup licencji na muzykę online jest szybki i nieskomplikowany. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej wybranego sprzedawcy i wykupić wybrany pakiet.

07-25-2019
oneplayer